Rady Parafialne

Prawo kanoniczne przewiduje istnienie dwóch Rad Parafialnych: Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej. Formalne powołanie powyższych gremiów doradczych w parafii reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 536, 537 oraz 1280, natomiast Statuty III Synodu Gdańskiego stanowią: „Proboszcz powołuje i kieruje Radą Duszpasterską i Radą Ekonomiczną. Obie Rady mają tylko głos doradczy i rządzą się przepisami prawa kościelnego oraz regulaminami diecezjalnymi. Rady parafialne są kadencyjne.

W naszej parafii Rada Duszpasterska została powołana w 2016 r. Jej przewodniczącym z mocy prawa jest każdorazowy proboszcz. Poza nim w skład omawianego gremium wchodzi 10 osób zaangażowanych w życie parafii i znajacych jej realia. Rada nie tylko pomaga w organizacji wydarzeń duszpasterskich, ale jest również wyrazicielem wielu postulatów parafian stanowiąc ciało doradcze w podejmowaniu i opiniowaniu kolejnych inicjatyw. Działałność rady to również pomoc w organizacji życia duchowego parafii, odpustów, festynów, uroczystosci i świąt, pielgrzymek i nabożeństw, a także działalności opiekuńczej i charytatywnej względem starszych i chorych.

Rada Ekonomiczna w aktualnynm składzie istnieje od 2015 roku. Służy pomocą w kwestiach księgowo - administracyjnych, ekonomicznych, prawnych i remontowo-budowlanych. W jej skłąd wchodzą fachowcy, którzy służą parafii swoimi kompetencjami i rzetelną wiedzą. Są oni zorientowani w nowoczesnej technologii i mają doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Obecnie skład rady stanowi 5 osób.