Domowy Kościół

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Założycielem ruchu jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921–1987), a jego duchową kolebką jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze spotkania zwane oazą rodzin.

Kręgi Rodzin są częścią Ruchu Światło -Życie, skupiającą małżeństwa sakramentalne. Krąg stanowi 5-6 rodzin, które spotykają się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie i podsumowaniu całomiesięcznej pracy nad doskonaleniem życia małżeńskiego i rodzinnego we wspólnym wzrastaniu w wierze poprzez codzienną lekturę Pisma Św., modlitwę osobistą, małżeńską i rodzinną oraz comiesięczny dialog z małżonkiem w obecności Pana Jezusa. Dzięki wprowadzeniu w życie tych elementów następuje indywidualne zbliżenie do Boga i małżonków do siebie nawzajem. Nie są one celem samym w sobie, ale środkiem do celu. Ich realizowanie odbywa się poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania, oraz poprzez wzajemną pomoc małżeństw w kręgu w dążeniu do Chrystusa. Na spotkaniu kręgu obecny jest kapłan.

Krąg Rodzin Domowego Kościoła w naszej parafii powstał z potrzeby wspólnej modlitwy, formacji oraz wspierania się w praktykowaniu katolickiego stylu życia..

Aktualnie w parafii istnieją dwa kręgi rodzin. Pierwszy powstał w roku 2018 i składa się z 5 rodzin, ntomiast młodszy krąg powstał w roku 2023. Wspólnoty spotykają się w swoich domach rodzinnych, by dzielić się doświadczeniami związanymi z życiem małżeńskim, wzajemnym zrozumieniem oraz wspólnym wychowywaniem dzieci w duchu wartości chrześcijańskich. Podczas spotkań, tak jak przewiduje to program formacji, odbywa się również praktyka zgłębiania Pisma Świętego oraz wspólna modlitwa.