Na czas epidemii

Na Wzgórzu Cmentarnym w parafii mikstackiej w diecezji kaliskiej za miastem znajduje się zabytkowa drewniana świątynia, której patronuje święty Roch. Jest to wotum dziękczynne za ocalenie mieszkańców miasta przed epidemią cholery. W czasie jednej z epidemii mieszkańcy modlili się przez wstawiennictwo św. Rocha o oddalenie zarazy. Ich prośby zostały wysłuchane, a pamięć o doznanej łasce przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez ponad trzysta lat. Warto dziś pomodlić się do św. Rocha i poprosić o wstawiennictwo w czasie pandemii koronowirusa. Dlaczego modlili się przez wstawiennictwo właśnie świętego Rocha zrozumiemy, gdy przyjrzymy się jego życiu. Myślę, że w obecnym czasie warto przypomnieć postać tego świętego, który jest patronem chroniącym przed epidemiami, chorobami zaraźliwymi, ale patronuje także aptekarzom, lekarzom, więźniom, pielgrzymom i wielu miastom na świecie. Jest też patronem Parafii w Rewie.

Modlitwa do św. Rocha o oddalenie epidemii

Chwalebny święty Rochu, który umierając, poprosiłeś Pana o wysłuchania modlitw tych,  którzy podczas epidemii zwracają się do  Boga przez Twoje wstawiennictwo,  skieruj  wzrok na nas poranionych na duszy i ciele,  udziel nam uzdrowienia fizycznego i duchowego. Oddal  wszelkie epidemie od  naszego kraju, uwolnij nas od naszego samolubstwa, byśmy  wolni  od dóbr ziemskich, za Twoim  przykładem służyli biednym i  zostali zaliczeni  do przyjaciół Boga. Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

***

Chwalebny Patronie nasz, święty Rochu, któryś przez swe wspaniałomyślne i ofiarne poświęcenie na służbę chorym i przez ustawiczne modły wyjednywałeś u Pana Boga ustanie zarazy morowej we wszystkich miejscach, gdzie przebywałeś, uchroń nas przez swe przemożne wstawiennictwo u Boga od wszelkiej zarazy, błędu i grzechu, od chorób  zaraźliwych,  niemocy ciała i wyjednaj nam u Boga ducha ofiarności i poświecenia dla naszych cierpiących braci.  Chwała Ojcu…

Panie Jezu Chryste,
dawco życia i śmierci, zdrowia i choroby,
który dałeś nam za Patrona Świętego Rocha,
którego czcimy jako przykład umiłowania Ciebie
w bliźnim potrzebującym pomocy.
Spraw, abyśmy wzywając jego wstawiennictwa,
wzrastali w wierze i miłości,
oraz zostali zachowani od wszelkiej zarazy duszy i ciała.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Źródło: Opoka.org.pl