Liturgiczna Służba Ołtarza

„Ministrare" (łac.) znaczy służyć. Słowo ministrant wskazuje na rolę służebną podczas Mszy świętej i innych obrzędów. Służy przy ołtarzu biorąc czynny udział w liturgii. Ministrant powinien też być sam znakiem. Swoją postawą pokazuje, że uczestniczyć w liturgii to znaczy współdziałać i współtworzyć ją, czynnie w niej się angażując. Patronami ministrantów są: św. Stanisław Kostka, św. Tarsycjusz, św. Jan Berchmans oraz św. Dominik Savio.

Wspólnota ministrancka Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie liczy 28 osób, ministrantów, lektorów i aspirantów. Obecnie funkcję prezesa ministrantów pełni ceremoniarz archidiecezjalny Adam Szczuko. Swoją formację ministranci odbywają podczas cotygodniowych spotkań, które odbywają się w soboty o godz.10.00.

Oprócz tego aspektu formacyjnego żywa jest też idea tworzenia wśród ministrantów i lektorów prawdziwej wspólnoty młodych chrześcijan napełnionych radością poprzez wspólne wyjazdy w ciągu roku a także w czasie wakacji. W każdą sobotę ministranci spotykają się w salce domu parafialnego.

Zapraszamy do wspólnoty ministranckiej wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Pana Jezusa w znakach liturgicznych Kościoła, którzy chcą Jemu służyć przy ołtarzu, którzy pragną dzielić radość bycia chrześcijaninem w ramach tej wspólnoty. Po wakacjach letnich rozpocznie się kolejny kurs dla kandydatów na ministranta.

Być ministrantem - to przywilej, zadanie, odpowiedzialna służba, która daje wiele radości i satysfakcji.